Anasayfa / İlçemizden Haberler / 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlama Mesajı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlama Mesajı

İYİ Parti Meram İlçe Teşkilâtı Aile ve Kadın Politikaları Başkanı Fatma Destici, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla yayınladığı Kutlama mesajında şu görüşlere yer verdi.

“8 Mart Kadınlar gününü tarihi açıdan değerlendirecek olursak; 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Grev esnasında polis işçilere saldırdı ve onları fabrikaya kilitledi. İşçilerin fabrikaya kilitlenmesinin ardından çıkan yangında, işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi.

Bu olaydan 53 sene sonra, 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihinde tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

8 Mart tarihinin Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak anılması, tam olarak 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda gerçekleşti.

Partimiz açısından değerlendirecek olursak; Bir Kadın siyasetçi olan Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener liderliğinde Politika yapmanın gayreti içerisindeyiz. Sayın Meral Akşener önderliğindeki İYİ Parti, Kadınlarımıza en az %25 oranında yönetim Kadrolarında yer alma imkânı tanımıştır. Bu Kadın kotası partimizin en küçük biriminden en üst yönetim birimlerine kadar geçerlidir.

Ayrıca Kadınların aktif siyaset sahnesinde yer alması, Kadın sorunlarının belirlenmesi ve çözüm yollarının bulunması, Kadınların hayatlarının kolaylaştırılması, yönetimlerde yer alması, Tüm partililerimizle omuz omuza çalışabilmesi için Aile ve Kadın Politikaları Başkanlıkları oluşturulmuştur.

Bu vesileyle Kadınlarımızın partimize üye olmaları için davet ediyor, yönetim kadrolarında ve diğer oluşumlarda görev almalarını, Aktif siyaset içinde Kadının rolü ve önemini göstermelerini canı gönülden istiyorum.

8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun!”

Haber Merkezi

Hakkında ismail

Ayrıca kontrol et

Pestisit Kimyasalların İnsan Sağlığına Zararlarının Araştırma Önergesi Reddedildi

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş’un İyi Parti Grubu adına verdiği “Tarımsal üretimde kullanılan insan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir