Anasayfa / İYİ PARTİ HABERLERİ / Yokuş, Kadına Yönelik Şiddeti Meclise Taşıdı

Yokuş, Kadına Yönelik Şiddeti Meclise Taşıdı

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, toplumsal şiddetin artışındaki nedenlerin araştırılması için Meclis Başkanlığına önerge verdi. Yokuş, son olarak Konya’da hunharca öldürülen öğretmen Şeyma Sarı,  kız kardeşi Tuğba Sarı ve annelerinin ağır yaralaması üzerine Kadına karşı şiddetin araştırılmasını ve gerekli önlemlerin alınması için konuyu meclis gündemine taşıdı.

Yokuş, “Ülkemizde toplumsal şiddetin artmasının yanında yıllardır süregelen kadına ve çocuğa yönelik şiddet sayısı da artış göstermektedir. Son günlerde kamuoyuna yansıyan ve üzülerek takip ettiğimiz şiddet olaylarına yenileri eklenmiştir. Konya ilimizde iki genç kadın kendinden yaşça büyük bir erkek tarafından cinayete kurban edilmiştir. Cinayeti işleme gerekçesi olarak da arkadaşlık istediğine ret yanıtı alması olmuştur. Bir diğer örnek ise Balıkesir’de babanın acil serviste doktor olarak görev yapan kızını öldürmesidir. Gündeme düşen bu üzücü cinayetler, ülkemizin her yerinden bir yenisinin eklenme olasılığı endişesi artmaktadır.” Dedi.

Yokuş, insan ilişkilerindeki sorunların, stresin, depresyonun, işsizlik, alkol ve uyuşturucu kullanımı gibi faktörlerin de kadına yönelik şiddetin artmasına etken olduğunu belirterek;

“İnsan ilişkilerindeki sorunlar, işsizlik, stres, ekonomik sorunlar sebep her ne olursa olsun, şiddetin gerekçesi ve temel nedenleri arasında değildir. Toplumu ilgilendiren bu şiddet vakalarının tek taraflı çözülmesi mümkün değildir. Hiçbir şiddet şahsi bir sorun değildir. Bununla birlikte, Türkiye’de son yıllarda şiddette maruz kalan kadın ve çocukların hukuki süreçlerindeki kararlar ne yazık ki adaletin yeterince işlemediğine olan inancı sarsmaktadır. Bu durumda cezai işleme uğramayacağını düşünen kişilerde suça olan eğilimi artırmaktadır.”

Yokuş, Türkiye’de kadına karşı şiddetin önlenmesi amacıyla devlet eliyle ve sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan çalışmalar olduğunu ancak yetersiz kalındığını belirterek; “ Ülkemizde kadına şiddete karşı bir önlem alma noktasında çalışmalar yapılmış ve yapılmaktadır. Ancak ne yazık ki yetersiz kalmaktadır. Kamuoyuna yansıyan Konya ve Balıkesir illerimizdeki örneklerden de anlaşılacağı üzere şiddet ve kadına ve çocuğa şiddet bireysellik dışında toplumun kanayan bir yarasıdır. Bu nedenle bireysel şiddetin detaylarına inerek araştırılması, ekonomik ve toplumsal ayrıştırmanın bireyler ve aileler üzerindeki etkisinin tespiti, cezai yaptırımların yeniden gözden geçirilerek düzenlenmesi, toplumsal olarak ve devlet eliyle kadına şiddetin önlenmesi adına gereken tüm adımların titizlikle atılması gerekmektedir.”  Şeklinde ifade etti.

Haber Merkezi

Hakkında ismail

Ayrıca kontrol et

Pestisit Kimyasalların İnsan Sağlığına Zararlarının Araştırma Önergesi Reddedildi

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş’un İyi Parti Grubu adına verdiği “Tarımsal üretimde kullanılan insan …

Bir Yorum

  1. Bugün sabah haksız yere sınır dışı edilmek üzere Muğla’ya gönderilmesi sebebiyle hassasiyetimizi dile getirmiş olduğumuz Doğu türkistanlı soydaşımız İbrahim Vubuli’nin serbest bırakılmış olduğunu büyük bir memnuniyet ile öğrenmiş bulunuyoruz. Kendisine ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor bir daha böyle üzücü olayların yaşanmamasını temenni ediyoruz.

    GÖKHAN TOZOĞLU
    İYİ PARTİ İL BAŞKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir